הפוך לעמוד הבית
מכון התקנים הישראלי  מכון התקנים הישראלי
wfeo  World Federation
of Engineering Organizations
מנורה מבטחים פיננסים   מנורה מבטחים פיננסים
הבנק הבינלאומי הראשון  הבנק הבינלאומי

שערי
חליפין
שינוי אחרון: 20.11.2017
יחידות מטבעהשער
סל המטבעות
דולר3.516
אירו4.141
ליש"ט4.658
100 יין3.135

כנס AUVSI Israel 2014 – רובוטים ניידים קרקעיים, 11.3.14
מאת: רועי שני

אם בעבר הרעיון שרובוטים יסייעו לנו בעבודות תחזוקת הבית השוטפות נתפש כמדע בדיוני- כיום מדובר במציאות יומיומית אשר מיליונים רבים מאזרחי העולם נהנים ממנה.
אולם ההתפתחות האדירה בשנים האחרונות בתחום הרובוטיקה אינה מסתכמת רק בשואבי אבק רובוטיים ביתיים.
בכנס AUVSI Israel 2014 שהתקיים ב-11.3.14, הוצגו לקהל המשתתפים מיטב הטכנולוגיות והפיתוחים מתחום הרובוטיקה הקרקעית הניידת – הן מהזווית האקדמית והן של התעשייה. הכנס נערך ביוזמת אגודת מהנדסי המכונות של לשכת המהנדסים בשיתוף המכללה למינהל בראשון לציון.

הכנס נפתח במסכת ברכות, אותן נשאו ד"ר יהודה אלמליח,  יו"ר הכנס ומנכ"ל חברת הרובוטיקה CogniTeam, אינג' עמנואל ליבן, יו"ר אגודת מהנדסי מכונות, וד"ר אריה פרי, נשיא הצ'פטר הישראלי של AUVSI.

בתמונה משמאל: אינג' עמנואל ליבן, יו"ר אגודת מהנדסי מכונות
בלשכת המהנדסים


המברכים מנו בפני המאזינים את האתגרים הטכנולוגיים והמוסריים הכרוכים בהמשך הפיתוח של כלים רובוטיים ניידים קרקעיים, וכן הציגו את החזון של תחום מחקר ופיתוח הרובוטיקה - הנחלת שפת פיתוח מאוחדת כך שבדומה לאפליקציות של טלפונים סלולריים כל אחד יוכל ליישם אפליקציות רובוטיות ללא תלות במערכת בה הוא משתמש.

בתמונה משמאל: ד"ר אריה פרי, נשיא הצ'פטר הישראלי של AUVSI

במסגרת הכנס נישאו הרצאות מגוונות ומרתקות, אשר הקיפו את מירב תחומי המחקר והפיתוח העכשוויים של רובוטים ניידים קרקעיים. להלן מקבץ התרשמויות ממספר הרצאות.


עבודת צוות בלהקת רובוטים (Multi Robot) הרצאתו של פרופ' גל קמינקה אוניברסיטת בר-אילן:
בהרצאתו הסביר קמינקה אודות האתגרים הרבים והמורכבים הנדרשים בפיתוח עבודת צוות של להקת רובוטים. להקת רובוטים מוגדרת כמקבץ של רובוטים אשר הקואורדינציה והתיאום ביניהם הינם נשלטים, מפורשים ומתואמים. השימוש בלהקות רובוטים נדרש בעבודות המצריכות מספר משתתפים, למשל: חיפוש והצלה, בביטחון ואבטחה, ניקיון, חקלאות, מחסנאות ועוד. ציי רובוטים הינם דבר קיים ויישים, למשל, מערך המחסנאות של חברת Amazon מבוסס על צי רובוטים. התוכנה ברובוטיקה מתמקדת בשני תהליכים מורכבים מבחינה חישובית: הפרספציה וקבלת ההחלטות. האתגר של המפתח הוא לייצר מערך רובוטים תוך התייחסות מערכתית לצי, כאשר הרובוטים מתקשרים אחד עם השני, מחפים במקרי הצורך, ומתאמים ביניהם את העבודה. לדברי קמינקה, העבודה האמיתית של המתכנתים הינה שקידה על התיאום והזיהוי של ציי הרובוטים.
בתמונה משמאל: פרופ' גל קמינקה, אוניברסיטת בר-אילן


ROBIL - רובוט אוטונומי מהלך מבוסס קוד פתוח, הרצאתו של עודד יחיאל אוניברסיטת בן גוריון:
יחיאל הציג בפני המשתתפים פרוייקט רובוטי מרשים עליו הוא וצוות המעבדה (של פרופ' הוגו גוטרמן) שוקדים. מדובר ברובוט מהלך דמוי אדם, כאשר כל מערך התכנות שלו מבוסס קוד פתוח. המשמעות של הקוד הפתוח היא שכל אחד יוכל לכתוב אפליקציות בהתאם לצרכיו וליישם אותן באמצעות הרובוט. כבר כיום מעורבות בפיתוח 6 קבוצות בארץ - הן מהאקדמיה והן מהתעשיה - בשיתוף פעולה ובפיתוח קודים שונים לרובוט. הצורך ברובוט אוטונומי דמוי אדם עלה ביתר שאת לאחר האסון הגרעיני בפוקושימה, כאשר נדרשה עבודה באזור המזוהם בקרינה מסוכנת לאדם. היתרון הגדול של ה-ROBIL הוא שכל אפליקציה שמפותחת יכולה לתקשר עם אפליקציות אחרות, כך שמדובר בסינרגיה יעילה עם פוטנציאל יישומי מרשים. כיום המודולים אשר עליהם עובדים הצוותים עוסקים בתהליך לקיחת החלטות של הרובוט, איתור מקומות, מיפוי, תנועה ועוד. מטרת הפרוייקט היא לייצר כלים גנריים בסיסיים בהם כל אחד יוכל להשתמש ולהמשיך ולפתח בהתאם לצרכיו הספציפיים.
בתמונה מימין: עודד יחיאל, אוניברסיטת בן גוריון

ערכה רובוטית אוטונומית ל-Indoor (שימוש בתוך מבנים) הרצאתו של ד"ר יהודה אלמליח מחברת CogniTeam, יו"ר הכנס: 
בהרצאתו הציג אלמליח את מה שהוא מכנה "קיט אוטונומי לרובוטיקת אינדור". מדובר ברובוט לשימוש צבאי, אותו כל חייל יכול לשאת עימו ולשחרר במקרה הצורך לצורך ביצוע המשימה. מכיוון שמדובר ברובוט האמון על ביצוע מטלות בתוך מבנים - מטרתו, למשל, היא לאתר פצועים במבנה, לסרוק את השטח, ליצור מפה של המבנה וכו'. הייחוד של הרובוט הוא שהוא פועל באזורים מנותקים ובעל יכולות איתור מיקום ומיפוי ללא קליטת GPS או WiFi, עם רזולוצית ציון מיקום עד לכדי סנטימטר אחד. המערכת מבוססת על חיישני לייזר אשר מצליחה להתמודד עם מגוון המכשולים והרעשים המאפיינים שטחים סגורים. תוך כדי פעולה הרובוט מתקן ומכוונן את עצמו, ומקבל החלטות בקצב מאוד מהיר. גם חברת CogniTeam מכוונת לייצור מוצר רובוטי גנרי עליו יוכלו המשתמשים ליישם אפליקציות שונות בהתאם לצרכים הספציפיים.
בתמונה מימין: ד"ר יהודה אלמליח, יו"ר הכנס, חברת CogniTeam

טרנדים בעולם ובשוק הרובוטיקה, הרצאתו של יעקב משיח, התעשייה האווירית:
למרות שהרובוטיקה החלה דרכה ככלי למימוש צרכים צבאיים, לדברי משיח כיום התחום המתפתח ביותר הינו דווקא הרובוטיקה האזרחית. רובוטיקה אזרחית באה להחליף אנשים במקרים בהם המשימות רוטיניות, מסוכנות או לא כדאיות כלכלית. מדובר בשוק שעדיין מתהווה, שיעביר את התעשיות מאסטרטגיות של אוטומציה לרובוטיקה. משיח מציין כי מעבר לצבא, גם החקלאות, התעשיה והרפואה יהנו בעתיד מיותר ויותר פיתוחים רובוטיים מתקדמים. הדוגמאות אותם מנה כללו: רובוטים לפינוי צירים, שמירה על גבולות, רובוטים לגרירת מטוסים בשדות תעופה, מחסנים רובוטיים לקונטיינרים בנמלים, וכן רובוטים שיסייעו לבני האדם כמו במקרים של לקויות שונות (רובוט-נחיה) ורכבים חכמים שידעו למנוע תאונות דרכים בעצמם.
בתמונה משמאל: יעקב משיח, התעשייה האווירית


תערוכה מקצועית של פיתוחים רובוטיים
במקביל להרצאות נערכה במסגרת הכנס תערוכה עמוסת מבקרים, בה מיטב הגופים מהאקדמיה והתעשיה הציגו את מרכולתם - חוד החנית בפיתוח הרובוטיקה. בתערוכה הוצגו רובוטים זוחלים, מטפסים, עפים וכל קונפורמציה אפשרית אחרת. בתערוכה הציגו הגופים: Roboteam, CogniTeam, RobotICan, Elmo, Amstaf on guard, התעשייה האווירית ואוניברסיטת בן גוריון.

שלח לחבר
שתף

 

 

 

 

 

 
Google