שערי
חליפין
שינוי אחרון: 18.9.2017
יחידות מטבעהשער
סל המטבעות
דולר3.522
אירו4.206
ליש"ט4.770
100 יין3.162

דברי ברכה בפתיחת הכנס הלאומי לריתוך 2013 מאת אינג' עדי עציץ, עו"ד, יו"ר הוועדה הלאומית לריתוך
מכובדי חברי הפאנל- מר יהודה היימן- מנהל איגוד תעשיות המתכת, החשמל והתשתית בהתאחדות התעשיינים, מר רועי בכרך- יו"ר הכינוס הלאומי לריתוך, סגן יו"ר הכנס חברנו יוסי פיירמן, עמיתיי חברי הוועדה הלאומית לריתוך, מפקחי הריתוך המוסמכים וכלל באי הכינוס הלאומי לריתוך לשנת 2013.
בתמונה מימין: אינג' עדי עציץ, עו"ד, יו"ר הוועדה הלאומית לריתוך, בכנוס הלאומי לריתוך 2013 

חברים יקרים, לא אגזים אם אומר שאנו חיים בתיאטרון האבסורד. מחד, תעשיית המתכת בישראל משוועת לרתכים אך מנגד לא נעשה מספיק לספק צורך כה חשוב זה. עבודות הריתוך בישראל לא מוגדרות כמקצוע, ולמרות ההשפעה המובהקת שלהן על בטיחות האדם והסביבה הן אינן ממוצבות כיאה להן. הסיטואציה הקיימת הינה שהיצע הרתכים בישראל עומד ביחס הפוך לרמת הביקוש, דבר, המחייב פתרון, ויפה שעה אחת קודם. לפני שבוע קיימתי יחד עם חבריי בוועדה הלאומית לריתוך מפגש עם נציגות של יצרני המתכת בישראל. זה המקום לברך ולהוקיר את התאחדות התעשיינים וכן את האגף להכשרה מקצועית בתמ"ת על שיתוף הפעולה הפורה לו אנו זוכים בכל הקשור לקידום הריתוך בישראל. באותו דיון כאמור, ניכר היה החשש מצד התעשיינים ממיסודה של חובה לשימוש ברתך מוסמך בלבד וכזה שעבודת הריתוך אותה הוא מבצע תהא מותאמת לתחום ההסמכה שלו. יש במהלך זה להביא לשדרוג משמעותי של רמת הריתוך בישראל, אך לדעת החוששים, באופן פרדוקסאלי יש לומר, דרישה זו תגרור הרעה לכאורה במספרם של הרתכים הזמינים לבצע עבודות ריתוך. ואני שואל אתכם - האם כשמדובר בבטיחות אנו מעוניינים שאותם אלה המרתכים מבני פלדה יהיו אלה שנבחנו והוסמכו כרתכים או שמא כל אחד יכול להחזיק את הקשת ולבצע ריתוך?
חברים, ריתוך איכותי שווה בטיחות. לע"ז, ריתוך מפוקפק מסכן בהכרח את בטיחות המשתמש והסביבה. באותו מרווח הקיים בין גישת הרצוי למצוי נכנסת הוועדה הלאומית לריתוך. אנו פועלים בדריכות ובנחישות על מנת לבסס את עבודות הריתוך ולהופכן למקצוע מוכר על פי חוק בישראל. אין מדובר בעניין של מה בכך, שכן המהמורות הנקרות בדרכנו רבות. אך הדרך ברורה, המטרה מוגדרת ויש לנו את הסובלנות מחד ואת הנחישות מאידך להשיג, בסיוע ובשיתוף פעולה של חברינו באגף להכשרה מקצועית בתמ"ת ובהתאחדות התעשיינים, את היעד הכה חשוב שהצבנו לעצמנו למען התעשייה המקומית. אני מבקש להרגיע את צרכני הרתכים בארץ ולקבוע, שמיסוד מקצוע הריתוך בישראל יביא בהכרח לשדרוגו ולהכרה בחשיבותו, וזאת תוך מתן תגמול הולם לעוסקים בו. קביעת רמות סף גבוהות יותר לעוסקים בריתוך יביא להגברת הנהירה לעסוק במקצוע חשוב זה, ובפרט כשאנו עדים לפרויקטי תשתית כה רבים המיושמים בארץ.
מעניין לעניין באותו עניין יש לזכור את סוגיית השימוש בעובדים זרים כרתכים בישראל. האם נכון וראוי לתור אחר עובדים זרים ולהביאם ארצה על מנת שיעסקו בריתוך? האם לא ניתן לפעול בצורה מושכלת ומוכוונת להכשרתם של רתכים בישראל, תוך נקיטה בצעדים מתבקשים כדי לתמרץ אותם להתמיד במקצוע זה?! על כך נאמר: "אם תרצו אין זו אגדה". זה מצוי בהישג יד, זה פשוט מעבר לפינה. אני רואה בעיני רוחי, שרתכים פוטנציאליים פונים מיוזמתם להכשרתם כרתכים, ומציעים את עצמם לתעשייה בישראל, בתום הכשרתם ועמידתם במבחני ההסמכה כרתכים בדיוק כפי שטכנאים, הנדסאים ומהנדסים עושים זאת אגב אורחא.

מכובדיי, פעלנו בשנה האחרונה ואנו ממשיכים ונפעל גם בשנים הבאות במספר ערוצים שכל תכליתם הינה לבסס את תחום הריתוך בישראל ולשדרגו. בכלל זה, אבקש להתמקד במס' סוגיות מרכזיות:
· כפי שציינתי בפתיח, אנו מקפידים על חיזוק הקשר עם האגף להכשרה מקצועית בתמ"ת, עם התאחדות התעשיינים המהווה את הגוף העומד מאחורי מרבית מפעלי התעשייה בישראל ובקרוב גם עם הסתדרות העובדים. בכך אנו יוצרים מעין תנועת מלקחיים, שמטרתה הפיכת הריתוך למקצוע מוכר על כל המשתמע מכך.

· אנו ממשיכים ופועלים להרחבת מעגל מפקחי הריתוך המוסמכים ע"י לשכת המהנדסים, וזאת באמצעות קיומם של לפחות 2 קורסים בשנה. עד כה הוסמכו ע"י הלשכה כ-80 מפקחי ריתוך.

· אבל לא רק במפקחי ריתוך עסקינן. על מנת ליצור פלטפורמה מקצועית רחבה יותר בתחום הריתוך, אני שמח לבשר לכם, שהצלחנו לגבש קורס להתעדת מהנדסי ריתוך, וזאת בחסות מדינה אירופאית המוסמכת ע"י ה- IIW - הארגון הבינלאומי לריתוך. הקורס הראשון צפוי להיפתח לקראת סוף השנה והודעה על כך תפורסם ע"י הלשכה. בכך יפעלו בישראל מפקחי ריתוך לצד מהנדסי ריתוך אשר יחד יביאו בהכרח לשדרוג רמת הריתוך בארץ ולהגברת הפיקוח על פרויקטים רבים המיושמים בישראל.

· יום ההולדת ה 64 של מדינת ישראל היה אמור להיות אחד הימים היותר משמחים של סגן הילה ז"ל אך העדר איכות הוא זה שהביא למותה הטרגי אך לא מזמן. לא זו אף זו, 3 חודשים לאחר מכן קורס עמוד סל על נער בן 15 בתל אביב, פוגע בראשו והורג אותו. בנוסף בחודש מרץ בשנה שחלפה קרס במתחם תנועת הנוער בתל אביב עמוד בגובה של כ 15 מ' ופגע בנער ובנערה בני 17. הגיע הזמן שהמדינה תלחם בתרבות הסמוך והרשלנות הפושעת בחיינו. אני משוכנע שתקלות אלה, כתקלות אחרות להן היינו עדים לאחרונה, החלו זמן רב קודם לאירועים עצמם- אצל הגורם שאחראי לנושא, במי שמוציא מכרזים, בזה הבודק (במרכאות או שלא במרכאות) את ההצעות, בזה הבוחר את ההצעה הזולה תוך שהוא אינו נותן משקל ראוי וברור לאיכות, לבטיחות ולאמינות, לא בודק ולא עוקב אחר יישומו של הפרויקט וכו'. כפי שעשינו אחר אסון ורסאי נהגנו כך גם אחר האסון בהר הרצל, והצענו את שירותנו לוועדת החקירה, וזאת תוך הדגשת הפערים הקיימים בישראל בתחום הריתוך בין הרצוי למצוי וכיצד ניתן לסגור על פערים אלה.

· נציגנו פועלים בוועדות התקינה השונות במת"י ועמלים על פרסומם של תקני ריתוך מגוונים וחשובים מחד ועל שדרוגם של תקני ריתוך קיימים והתאמתם להתפתחות הטכנולוגיות, מאידך. מבין התקנים הללו ניתן למנות את:
o תקן מפקחי ריתוך ייצא לביקורת ציבורית בקרוב.
o תקן 6520 סיווג פגמים – יצא לביקורת ציבורית.
o תקן 6189 רמות איכות – יצא לביקורת ציבורית. o
תקן 9060/2 הסמכת רתכים לאלומיניום – נמצא בתהליך עבודה.
o תקן 3834 תקן האיכות בריתוך – נמצא בתהליך עבודה.

· מלאכת העבודה על תקן IS03834- התקן הבינלאומי להבטחת איכות בריתוך- יצאה לדרך. כדי להבטיח את איכות המוצר המרותך ועל מנת להביא לאופטימום את העלות המושקעת בייצור, נדרש לבקר ולפקח על כל תהליך הריתוך מראשיתו ועד לסופו ובתוך כך לקחת בחשבון את כל האספקטים הרלוונטיים שיש בהם כדי להשפיע על איכות ביצוע הריתוך ובחינתו.

· חברנו עמי אברבנאל ממכון התקנים פעל להצגת פעילותה של הוועדה הלאומית לריתוך ופרוטוקולי דיוניה בצורה אלקטרונית באתר מת"י, כך, שהיא מונגשת בצורה טובה יותר לחבריה. בכך מרוכזת פעילות התקינה בתחום הריתוך ופעילות הוועדה במקום אחד לנוחיות כלל חבריה.

· הוועדה הלאומית לריתוך מצויה בקשרים הדוקים עם ה-AWS ,הארגון האמריקאי לריתוך ובין שתי הישויות הללו קיים הסכם הכרה הדדי. אך צריך לזכור כי טיב קשרינו עם ה-AWS תלוי במספר החברים הישראליים בו. אשר על כן, אני קורא לכם, ובפרט למפקחי הריתוך המוסמכים שבינינו, להצטרף כחברים ב-AWS ובכך לתרום לחיזוק מעמדנו בארגון חשוב זה.

· כמדי 5 שנים אנו נארח גם בינואר 2015 את הכנס הבינלאומי לריתוך. בכוונתנו להכריז על השבוע שבין ה-19 ל-22 בינואר כשבוע הריתוך הלאומי ובמהלכו יתקיימו, בין השאר, הכנס הבינלאומי לריתוך, הכנס השנתי לבדיקות לא הורסות, סמינר תקינה במת"י וביקור במפעלים.

ברצוני להודות לכם על ההשתתפות הערה בכנס חשוב זה. זה המקום לציין שהוזלנו את מחיר ההשתתפות למפקחי הריתוך, שכן אנו רואים חשיבות בהשתתפות נרחבת מצידכם. ברצוני להודות ליו"ר הכנס ולסגנו על עבודתם המאומצת בארגונו של הכנס, להודות לחבריי בוועדה הלאומית לריתוך על עבודתם התמידית והתכליתית לשדרוג רמת הריתוך בישראל כפי שעשו באדיקות שנים רבות ובפרט לאיתי וולר- מזכיר האגודה והוועדה על מסירותו ופועלו הרב באופן שאלה ראויים להערכה רבה. אני מאחל לכולנו כנס פורה ומפרה.

תודה רבה!
שלח לחבר
שתף


 


Google