שערי
חליפין
שינוי אחרון: 18.9.2017
יחידות מטבעהשער
סל המטבעות
דולר3.522
אירו4.206
ליש"ט4.770
100 יין3.162

ערב עיון בנושא זיהומי קרקע - בעיות ופתרונות
מאת: טל אהרוני

ערב עיון מרתק בנושא זיהומי קרקע - בעיות ופתרונות, התקיים בבית המהנדס ב-3.5.12. את הערב ארגנה אגודת מהנדסי כימיה וכימאים בלשכת המהנדסים, ובמסגרתו הועברו שתי הרצאות מעניינות לקהל - הרצאתה של פרופ' טטיאנה מינקינה בנושא בעיות ופתרונות מודרניים בתחום זיהום הקרקע והרצאתו של ד"ר רפי מנדלבאום בנושא שיקום זיהומי קרקע ומי תהום מדלקים וממסים אורגנים מוכלרים בישראל.

את ערב העיון פתח ד"ר אליק גרויסמן, יו"ר אגודת מהנדסי כימיה וכימאים, שציין כי תחום הכימיה הוא אחד מהתחומים המרכזיים בישראל, שני רק למחשבים. גרויסמן הזכיר לקהל כי כמה חתני פרסי נובל של ישראל מגיעים מתחום הכימיה ואת החשיבות העצומה של התחום. ד"ר גרויסמן הציג את פרופ' טטיאנה מינקינה ואת הישגיה וציין כי לישראל ולרוסיה יש בעיות דומות בתחום של זיהום קרקע.
בתמונה משמאל: פרופ' אליק גרויסמן, יו"ר אגודת מהנדסי כימיה וכימאים בלשכת המהנדסים


פרופ' טטיאנה מינקינה
מהמחלקה למדעי הקרקע באוניברסיטה הפדרלית Rostov-on-Don ברוסיה, נחשבת למומחית בתחום, ואף פרסמה חמישה ספרים בנושא.
פרופ' מינקינה פתחה את הרצאתה בכך שהסבירה שהאדמה הכרחית לקיום חיים בעולם וכי ישנן דרכים רבות להרוס את האדמה. לדברי פרופ' מינקינה, זיהום קרקע היא הדרך המרכזית להרוס את האדמה, אך ניתן בהחלט להילחם בכך ולהמעיט את הזיהום. כאשר מתבצע זיהום קרקע איכות הקרקע למעשה יורדת בשל המזהמים שנטמעים בה (בין היתר - דלקים, שמנים, מתכות ועוד), ובמקרים רבים היא הופכת למסוכנת. בהרצאתה פירטה פרופ' מינקינה מהי קרקע ומה תפקידה במערכת האקולוגית, כיצד ניתן לשלוט בזיהום הקרקע ולהפחית אותו למינימום האפשרי וכיצד ניתן "לרפא" קרקע מזוהמת.

פרופ' מינקינה: "קשה יותר לשלוט על זיהום קרקע מאשר על זיהום אוויר וזיהום מים מכיוון שאדמה (SOIL), זהו האובייקט המסובך ביותר לחקירה. ישנן מתכות כבדות רבות אשר חודרות לאדמה, ומכיוון שהאדמה היא חלק מרכזי מאוד במערכת האקולוגית, זיהומה מסוכן מאוד לסביבה. זיהום קרקע משפיע על אין ספור תחומים חשובים כגון אקולוגיה, גיאולוגיה, כימיה אקולוגית ועוד. יש משפט שאומר: There are no toxic elements, there are toxic concentrations, וזהו אכן המצב".
בתמונה משמאל: פרופ' טטיאנה מינקינה מהמחלקה למדעי הקרקע באוניברסיטה הפדרלית Rostov-on-Don ברוסיה

בהמשך הרצאתה סיפרה פרופ' מינקינה אודות המחלות הרבות המשויכות לזיהום קרקע, הראתה תרשים של סוגים שונים של אדמה על גבי מפת רוסיה, והרחיבה בנוגע לזיהומי קרקע באיזור בו היא גרה - איזור רוסטוב ברוסיה, המהווה את האיזור התעשייתי הגדול ביותר ברוסיה, ובעיית זיהום הקרקע בו היא מרכזית מאוד. פרופ' מינקינה סיפרה גם אודות תחנת הכוח בנובוצ'רקסק כמקור העיקרי של מזהמים באזור רוסטוב, תוך הדגמה באמצעות תמונות ותרשימים. נושאים נוספים שעלו בהרצאה - השינויים הרבים שעוברות מתכות באדמה וההשפעה שלהן על מצב הקרקע, פיתרון מצויין ומקובל מאוד להפחתת זיהום קרקע הנקרא טיפול ע"י SUBCRITICAL WATER ויתרונות וחסרונות של פתרונות נוספים המסייעים להפחית את זיהום הקרקע. בסיום הרצאתה ענתה פרופ' מינקינה לשאלות הקהל.

ההרצאה השניה בערב העיון היתה הרצאתו של ד"ר רפי מנדלבאום, מנכ"ל LDD טכנולוגיות מתקדמות, בנושא שיקום זיהומי קרקע ומי תהום מדלקים וממסים אורגנים מוכלרים בישראל - ניסיון מהשטח.

ד"ר מנדלבאום סיפר לקהל אודות השלבים השונים בחקירה סביבתית (לצורך שיקום הקרקע), הכוללים, בין היתר, סקר היסטורי ובדיקות ראשוניות, איתור מזהמים, סקר גז קרקע פסיבי, סקר פולשני ועוד. ד"ר מנדלבאום: ישנן 3 הנחות יסוד חשובות - אנו רוצים לדעת מהו היקף הזיהום התלת מימדי באתר, אנו מאמינים שמידע רב מקטין את חוסר הוודאות ולבסוף - אנו מאמינים כי מעט נתונים מדויקים יכולים להביא לשגיאות גדולות. לכן, צריך לנסות ולהשיג כמה שיותר מידע על מנת שנוכל לשקם את הקרקע בהצלחה. המטרה שלנו היא הבאת ערך ללקוח באמצעות השגת מידע מדוייק ומייצג".
ד"ר מנדלבאום ציין כי ישנן לא מעט סיבות לטעויות בהערכות, בעיקר בשל הטרוגניות של הקרקע, שגיאות אנליטיות במעבדה, שגיאות בניתוח התוצאות וגורמים נוספים, וכי יש חשיבות רבה להבנה מעמיקה של השפעת מבנה הקרקע.

בתמונה מימין: ד"ר רפי מנדלבאום, מנכ"ל LDD טכנולוגיות מתקדמות

עוד סיפר ד"ר מנדלבאום כי כאשר מקיימים סיור בשטח בודקים כל מיני סימנים לכך שיש סיכוי גדול שיהיה זיהום בקרקע, וכאשר עושים סקר היסטורי יש לא מעט סימנים המעלים חשדות (צו פינוי רעלים למשל).
בהמשך הרצאתו הסביר ד"ר מנדלבאום אודות שיטות העבודה השונות לשיקום הקרקע תוך מתן דוגמאות מהשטח באמצעות תמונות (בין היתר - תמונה של התקנת בארות ניטור צרות קוטר, תחנת הדלק קיבוץ גלויות, דוגמא של חברת אלקטרה ועוד). לגבי תחנת הדלק קיבוץ גלויות, סיפר ד"ר מנדלבאום כי התגלתה דליפה גדולה מאוד של דלק שטופלה באמצעות שיטות טיפול פיזיקו-כימיות, טיפולים ביולוגיים וגם מעקב אחר הזיהום. את כל אלה עושים, בין היתר, באמצעות התקנת בארות ניטור, חפירת חוות המכלים החדשה ואיי התדלוק, התקנת חוות מיכלים חדשה, הרכבת באר סחרור, העברת צנרת ולבסוף התקנת המערכת החדשה. ד"ר מנדלבאום הסביר אודות התהליך המורכב וציין כי כאשר התהליך נעשה בצורה נכונה ומקצועית, בתוך שנתיים ריכוזי מרכיבי הדלקים במי התהום יורדים בצורה משמעותית.
שלח לחבר
שתף


 


Google