הפוך לעמוד הבית
מכון התקנים הישראלי  מכון התקנים הישראלי
wfeo  World Federation
of Engineering Organizations
מנורה מבטחים פיננסים   מנורה מבטחים פיננסים
הבנק הבינלאומי הראשון  הבנק הבינלאומי

שערי
חליפין
שינוי אחרון: 18.9.2017
יחידות מטבעהשער
סל המטבעות
דולר3.522
אירו4.206
ליש"ט4.770
100 יין3.162

סקירת תכני הכינוס הלאומי לריתוך 2012
מאת: טל אהרוני

מאות משתתפים מעולם הריתוך הגיעו לכינוס הלאומי לריתוך שהתקיים בכפר המכביה, ב- 24 בינואר 2012. הכינוס, אשר כלל עשרות הרצאות, תערוכה של מוצרי חברות העוסקות בתחום הריתוך ותערוכת פוסטרים בה הוצגו עבודות בתחום הריתוך, אורגן על ידי אגודות מהנדסי מכונות בלשכת המהנדסים בשיתוף עם הוועדה הלאומית לריתוך.

עולם הריתוך הוא עולם מורכב ומרתק בו עוסקים אנשי מקצוע מתחומים רבים. המגוון העצום של ההרצאות והחברות אשר נטלו חלק בכינוס הלאומי לריתוך שהתקיים בחודש ינואר בכפר המכביה, הראה לקהל הרב שהגיע לכינוס את ההשפעה של תחום זה על ענפים אחרים רבים במשק הישראלי.

יו"ר ראש הכינוס, אינג' עמיחי פסח (מחברת מורקס 71) פתח את היום בכך שהקריא לקהל ברכה של אינג' יצחק רז, יו"ר לשכת המהנדסים, ולאחר מכן הציג את היושבים בשולחן הנשיאות - שלום בן משה, מנהל האגף להכשרה ופיתוח כוח אדם במשרד התמ"ת, אינג' אליעזר בלינקו, יו"ר הוועדה הלאומית לריתוך ויוסי פיירמן מחברת פז-ארק - סגן יו"ר הכינוס.

שלמה בן משה בירך את המשתתפים וסיפר כי יש מחסור מתמיד ברתכים. כנציג של משרד התמ"ת, אמר בן משה כי הוא פועל לשינוי המצב הבעייתי הזה, וכי יש חשיבות רבה להשקעת כספים רבים בהכשרה מוצלחת של רתכים. "מספר העובדים הזרים בתחום הריתוך הוא 200 בלבד כיום בעוד שבתחום הסיעוד יש אלפים", אמר בן משה, והוסיף כי בתחום בו יש מחסור כה גדול יש להכשיר כמה שיותר אנשי מקצוע איכותיים. עוד סיפר בן משה כי השנה קבע משרד התמ"ת 3 רמות של בעלי מקצוע (בעל מקצוע, אומן ורב אומן) במקצועות עיבוד שבבי ממוחשב, תחום הרכב ותחום הבניין, וכי הוא מוכן להכניס גם את תחום הריתוך לחלוקה הזו. גם אינג' אליעזר בלינקו דיבר על כך שחסר כסף בענף הריתוך, ואמר שחשוב לפעול בנושא זה באופן מיידי. בלינקו סיפר לקהל אודות הפעילות בתחום הריתוך בשנה האחרונה והעניק תעודת הוקרה ליוסי פיירמן עבור פעילותו הרבה והחשובה בתחום. בנוסף, חולקו תעודות לרתכים החדשים אשר סיימו קורסי ריתוך בהצלחה בשנה האחרונה.

ההרצאה הראשונה לאחר דברי הפתיחה והברכות היתה הרצאתו של איליה פרסלר מחברת אורמת מערכות, אשר הרצה בנושא של ריתוך בתחום ייצור האנרגיה הירוקה. בהרצאתו דיבר פרסלר על נושאים כמו איזה ציוד צריכים לתכנן ולייצר כדי להקים תחנת כוח גיאותרמית, תקנים שונים בתחום, שיטות ריתוך מגוונת, ונושאים חשובים נוספים כגון ניהול מסמכי הריתוך, ביקורת איכות על קבלני משנה בארץ ובחו"ל, טכנולוגיות הייצור, שיטות NDE שונות, דרישות התקן ועוד. לדברי פרסלר: "ידע מוצק ושליטה בכל התחומים הללו חשובים מאוד ואף קריטיים על מנת להתמודד בהצלחה עם כל האתגרים שייצור ציוד לפרויקטים גיאותרמיים מציב בפני חברות העוסקות בתחום ייצור אנרגיה ירוקה".

לאחר הרצאת הפתיחה, יצא הקהל להפסקה בה יכלו המשתתפים להתרשם מתערוכה מרשימה של מוצרים רבים של חברות העוסקות בענף הריתוך וכן מתערוכת פוסטרים אשר הציגה עבודות בתחום הריתוך בנושאים מגוונים של מוסדות לימוד מגוונים (אוניברסיטת בן גוריון, אפקה - המכללה האקדמית להנדסה בתל אביב, הטכניון ועוד). בנוסף, הוצגה גם מכונית המרוץ אשר תוכננה ונבנתה על ידי סטודנטים להנדסה מאוניברסיטת בן גוריון במסגרת פרוייקט סטודנטיאלי בינלאומי לבניית מכונית מירוץ FORMULA SAE. לכתבה מרחיבה בנושא זה - הקליקו כאן.

החברות אשר הציגו את מוצריהן בתערוכה היו חברות מימר, אוניוולד, קבוצת זיקה, טסה, לימת כימיה, אבסטה ועוד. בין המוצרים שהוצגו בתערוכה - פתרונות ייחודיים לטיפולי פני שטח במתכות של חברת לימת כימיה, משחה בעלת עמידות גבוהה לקורוזיה של חברת אבסטה, מכונות לריתוך ולחיתוך של חברת טסה, מכונות ריתוך מגוונות של חברת מימר, רובוט ריתוך של חברת אוניוולד ומוצרים של חברת זיקה.

מושב בוקר - הנדסי מעשי
לאחר ההפסקה החלו מושבי הבוקר אשר נחלקו לשניים - מושב הנדסי מעשי ומושב הנדסי עיוני. יושבי הראש והמנחים של המושב המעשי היו ליאת גומבו-שואף ואלכס לכיש, והתקיימו בו 5 הרצאות מרתקות.
שרגא ירון הרצה בנושא עיוותים בריתוך וכיצד ניתן למנוע אותם, אלי אהרוני מחברת אלינה טכנולוגיות הרצה אודות בקרת תפר ריתוך בזמן אמת, עדי עציץ ממכון התקנים הישראלי הרצה בנושא ריתוך בעין המשפט הישראלי, דוד זיו ואמנון בר ויוסף הרצו אודות התקן החדש בתחום הבטיחות בריתוך ובחיתוך ואלימלך פייגין נתן הרצאה מרתקת בנושא כרוניקה של כשל ידוע מראש (פיקוח על עבודות גמורות).

מושב בוקר - הנדסי עיוני
יושבי הראש והמנחים של המושב העיוני היו פרופ' עדין שטרן וגברי כהן. גם במושב זה התקיימו 5 הרצאות שריתקו את הקהל שבחר להגיע למושב. אינג' אליעזר בלינקו הרצה אודות תיקון שסתום לחץ גבוה בתחנת רמת חובב (הבעיות הקיימות בתחום ומהם הפיתרונות הקיימים כיום), יוסף זקלס מחברת אלתא הרצה בנושא של כשל בהלחמת חיבורים בתעשייה האלקטרונית, ג'קי בן דיין מחברת דיינסון שקד סיפר לקהל אודות הרגולציה הקיימת לפיקוח צנרת דלק ובמיוחד תקן API 570, ד"ר עוז גולן מהמחלקה להנדסה מכאנית באפקה - המכללה האקדמית להנדסה בתל אביב, העביר הרצאה בנושא של רתכים וארכיאו-מטלורגיה: ריתוך בחישול של פלדות בימי קדם, ואת המושב סיים ד"ר בוריס מורבין עם הרצאתו בנושא ניטור תהליך הריתוך באמצעות שיטת פליטה.

מושב צהריים - הנדסי מעשי
לאחר ארוחת הצהריים חזרו המשתתפים לשני מושבי הצהריים. יושבי הראש והמנחים של מושב הצהריים המעשי היו יוסי אלמלם ושרגא ירון. במושב זה התקיימו 4 הרצאות - ניצן עמית מחברת מ.ב.ש הרצה אודות ריתוך סגסוגות פלב"ם דופלקס וסופר דופלקס, יוסי שואף מחברת גבי שואף העביר הרצאה בנושא של תכניות דגימה לבדיקת ריתוכים לפי תקנים שונים, לירז עטיה מקבוצת זיקה הרצתה אודות פגמים בריתוך, ולסיום המושב, יועץ הריתוך חיים דאון, ניסה לענות בהרצאתו על השאלה החשובה כמה זה עולה לרתך?

מושב צהריים - הנדסי עיוני
יושבי הראש והמנחים של מושב הצהריים העיוני היו רועי בכרך ומיכאל איזנשטיין. ההרצאה הראשונה מתוך 4 היתה הרצאתם של פרופ' עדין שטרן מאוניברסיטת בן גוריון ועמי אברבנאל ממכון התקנים הישראלי, אשר הרצו אודות פיתוח תקני ריתוך במכון התקנים הישראלי. הרצאה בנושא של ריתוך במצב מוצק של טיטניום לפלדה ניתנה על ידי אסלן מירייב (צה"ל), עדין שטרן ונחום פרגה מאוניברסיטת בן גוריון. מנחם רצקר מאוניברסיטת מרילנד הרצה אודות אמינות הלחמות במעגלים מודפסים. גדי משה מהקרייה למחקר גרעיני, נחום פרגה ופרופ' עדין שטרן מאוניברסיטת בן גוריון סיימו את המושב עם הרצאה שעסקה באפיון ריתוך בפולס מגנטי של מגנזיום ואלומיניום.

במקביל למושבי הבוקר והצהריים התקיים גם סמינר בדיקות לא הורסות בתחום הריתוך (יו"ר הסמינר היה אינג' עמיחי פסח). בסמינר התקיימו ההרצאות הבאות: בדיקות NDT מקיפות של ריתוכים בתחנת כוח חשמל - הרצאתו שלו מנחם אדרי, בדיקות רדיוגרפיות - עמיחי פסח, בדיקות אולטרא סוניות - ג'קי בן דיין ובחירת שיטת הבדיקה המתאימה -
יגיל שואף.
שלח לחבר
שתף

 

 

 

 

 

 
Google